Adet ve Adet düzensizliği

Birlikte yaşayan kadınların aynı günde adet görmesi

Öğrenci yurtları, hapishane ve koğuşlar, ve diğer toplu yaşam alanları kadınların aynı anda adet görmelerine sebep olma durumu ilk olarak 1971 yılında Martha McClintock tarafından saptanmış ve Menstrual Senkronizasyon olarak adlandırılmaktadır. Yaptığı araştırmalarda toplu yaşayan bayanların sosyal etkileşime bağlı olarak aynı dönemde adet kanaması gördüğünü saptamıştır.

1998 yılında yapılan diğer araştırmalar bu iddiayı destekler nitelikteydi. Bu çalışmalardan biri; koltuk altlarına ped yerleştirilen kadınların pedleri başka kadınlara koklatılmış ve bu sayede feromon (pheromone) denilen maddelerin varlığı ispatlamasıydı. Çalışma kadınların feromon maddelerini algıladıklarını ve bundan etkilenerek adet zamanlamasının değişebileceğini iddia etmiştir. Feromon kokusuz olan ancak bazı canlıların farkederek etkileşimde bulunabildiği kimyasal maddelerdir, bu maddelerin insanda da olması olasılık dahilinde olsa da ispatlanmış değildir. Ayrıca bazı hayvanlarda bulunan feromonları algılamaya yarıyan organ (Jacobson’s organ veya vomeronazal organ) insanlarda fonksiyonel değildir, körelmiş haldedir.

İnsan dışındaki memelilerle yapılan bazı araştırmalarda da birlikte yaşayan dişilerde eş zamanlı adet görme olayının gerçekleşmediği izlenmiştir.

Araştırmaların çoğunda metodolojik ve istatistiksel hatalar olduğu bildirilmiştir, bu nedenle günümüze kadar tatmin edici bir kanıt elde edilememiştir bu konuda. Ayrıca bir arada yaşayan kadınların adetlerinin senkronize olup olmadığının değerlendirilmesi de problemli bir konudur. Örneğin farklı uzunluklarda adet periyodları olan iki kadın zaten bir kaç ay sonra aynı günlerde adet olurlar ve sonra adet kanama zamanları tekrar farklı günlere denk gelir.

Neticede  yapılan araştırmalarla bu durum net ispatlanabilmiş değildir ve şu anki verilerle yüksek ihtimalle bir varsayım olduğu düşünülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte adet görülür mü? başlıklı makalemizde hamilelikte kanama, ilişki sonrası kanama ve vajinal kanamalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Adet kanamasının az olması