Bebek & Çocuk gelişimi

Bıngıldak ne zaman kapanır

Yeni dünyaya gelen bebeğin organlarında da bazı değişiklikler görülebilir. Ancak bu değişiklikler anne-baba tarafından değil bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Çoğu kez normal kabul edilen değişiklikler arasında neler yok ki… Konuya önce bıngıldak ile başlayalım.

Bıngıldak, bebeğin kafatasındaki açıklıklara verilen addır. Dünyaya gözlerini açan bebeklerin kafatasında iki adet bıngıldak var. Bunlardan biri ön tarafta, diğeri arka tarafta. Ön taraftaki bıngıldak genellikle bebek dünyaya geldikten sonra 3 aydan 18. aya kadar geçen süre içinde kapanır. Arkadaki bıngıldak ise genellikle sekizinci haftaya kadar kapanır. Şayet bebeğinizin bıngıldağı normal zamandan daha erken kapandıysa (ön bıngıldak 3 aydan önce) doktora başvurulmalı ve bebeğin kafa çevresindeki büyüme izlenmelidir. Zira bıngıldağın erken kapanması beyin gelişiminde soruna sebep olabilir. Rutin kontroller sayesinde kafa çevresinin olağan büyüdüğü tespit edilirse tedaviye ihtiyaç yoktur.

Tam tersi bir durumda yani bıngıldağın geç kapanması durumunda da bebekte D vitamini eksikliğinden ve hipotiroidi sorunundan söz edilebilir. Eğer bebeğinizin bıngıldağı geç kapandıysa D vitamini eksiği olup olmadığı, trioid hormonlarıyla ilgili sorun bulunup bulunmadığına bakılacaktır. Bıngıldağın zamanında kapanması için vitamin takviyesi yapılması önerilmektedir. Yeni doğan bebeklere her gün D vitamini desteği sağlanması, bunun damla ya da şurup şeklinde kullanılması doktor önerisiyle gerekmektedir. Bazı bebeklerde ise bıngıldak içe çöküktür. Uzmanlara göre bunun sebebi yetersiz beslenmeyle ya da sıvı kaybıyla alakalıdır. Yapılması gereken en doğru şey derhal doktora gitmektir. Bıngıldakta kimi zaman bir hareketlenme hissedilir. Nabız atma şeklindeki bu durum son derece doğaldır.

Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır. Geecikteren 5 neden ise;

  • Bebeğin beslenmesinin yetersizliği
  • D vitamini desteği eksikliği
  • Bebek iskelet gelişimi bozukluklarını içeren bazı sendromlar
  • Hipotiroidi yani tiroid bezinin düzensiz ve yetersiz çalışması
  • Beyin basıncını arttıran durumlar
İlgili Yazı  Son Trend Erkek ve Kız Bebek İsimleri

Bir önceki yazımız olan Oyuncak seçimi başlıklı makalemizde oyuncak seçiminde bebeğin yaşı önemli mi ve oyuncakların kaza ihtimalleri hakkında bilgiler verilmektedir.