Bebek & Çocuk Güvenliği

Bebeklerin güvenliği için alınacak önlemler

Gözümüzden sakındığımız yavrularımızı özellikle evde akla hayale gelmeyecek kazaların beklediğini biliyor musunuz? Bebek ve çocukların yaralanmalarına ve hatta ölümlerine neden olan kazaların yüzde 80 gibi ciddi bölümünün evde meydana geldiğini unutmayın. Evde alacağınız bazı önlemler sayesinde kazaların büyük bölümünün önüne geçebilirsiniz. Mesela musluktan akan suyun belli ısıda sabitlenmesi, sıcak şeyler içilirken veya taşınırken çocukların yakınında bulunulmaması, merdivenlerde gerekli önlemlerin alınması gibi. Çocukların karşılaştığı kazaların büyük bölümü evin mutfak ve banyo bölümünde meydana geliyor.

Dolayısıyla özellikle buralarda ciddi önlemler alınması kazaları önleyecektir. Bebekler ve çocuklar her şeyi kurcalayarak, dokunarak ve ağızlarına götürerek öğrenmeye, meraklarını gidermeye çalışırlar. Kazalar da işte bu yüzden yaşanır. En sık karşılaşılan kazalardan biri de prizler yüzünden meydana gelir. Zira prizler çocukların emekleme ya da ayakta durma hizasına yakındır ve olarak çok cazip gelir. Hem parmakla, hem de metal cisimle prizi kurcalayarak kendilerine zarar verirler. O yüzden bebeğiniz emeklediği ya da ayaklandığında zaman siz de aynı pozisyona gelin ve o mesafede nelerin görüldüğünü, nelerin cazip olabileceğini tespit ederek,  gerekli önlemleri alın.

Prizlerin kapatarak, sivri olan yerlerini kamufle ederek işe başlayabilirsiniz. Banyo da ev kazalarının büyük bölümünün meydana geldiği yerlerdir. Burada bebeğe ya da çocuğa zarar verecek birkaç şey var. Başta suyun vereceği zarar geliyor. Bebekler, küçük bir su birikintisinden bile kendilerini nasıl koruyacaklarını, kurtaracaklarını, kaldıracaklarını bilemezler ve nefes alırlar. En güvenli su derinliği 5 santimetreye kadardır. Bu yüzden çocuklar yıkanırken asla su içinde yalnız bırakılmamalıdır. Kapı çalınsa dahi bakılmamalıdır.

Çocukların, bebeklerin klozet içindeki suda dahi boğuldukları bir gerçek. O yüzden klozetlerin kapalı tutulması hatta kilitlenmesi gerekir. Leğen ve kova gibi eşyalar da çocuklardan uzak tutulmalıdır. Bir diğer kaza suyun sıcaklığıyla ilgili. Bilhassa hafif el darbesiyle duş bataryasının oynaması, akan suyun istenilen ısıda akması ve sıcaklığın düşükten yükseğe çıkması, çocuğun küçük bir hareketle yanmasına neden olur.

İlgili Yazı  Seyahatlerde bebek ve çocukların can güvenliği

Bir önceki yazımız olan Seyahatlerde bebek ve çocukların can güvenliği başlıklı makalemizde bebek araç koltuğu bulundurmama cezası ve bebek oto koltuğunun önemi hakkında bilgiler verilmektedir.