Bebek & Çocuk gelişimi

Bebeklerde uyku düzeni

Çoğu annenin en büyük sıkıntılarından biri uykusuz bebekler, sık uyanan bebekler ya da gündüz uyuyup, gece uyumayan bebekler… Uzmanlar bebeklerde uykuyu düzenleyen melatonin hormonunun 4. aydan itibaren salgılandığını söylüyor ve bebeğin ilk 4 aylık yaşamı boyunca düzenli uyku uyumasının zor olduğunu ifade ediyor.

Uzmanların bu konudaki önerisi ise bebek dünyaya geldikten sonraki ilk 6 hafta ile 4 ay arası mümkün mertebe 1-2 saat ara ile bebeğin uyutulmasına özen gösterilmesidir. Uyku saatleri arasında çok uzun aralar vermemek gerekir. Eğer bebeğin uyku düzeni ayarlanabilir ise bebek gece sadece meme emme için veya kirletmiş ise altının temizlenmesi için uyanır, sonra yeniden uykuya geçer. İlk 4 ayı tamamlayan bebeklerde ise uyku durumu biraz farklıdır. 4 aylıktan sonra bebeğe uyku düzeni sağlayabilirsek, akşam saat 18.00, 18.30 ya da en geç 19.00 civarında yatırılır ve hayal gibi gelse de 12 saat boyunca yani sabaha kadar uyuyabilir. Uykusuz bebeklerden yana dertli olan annelere 12 saatlik gece uykusu imkansız gibi gelebilir ama bu imkansız değildir. Yeter ki bunu yerleştirmeyi başarabilelim. 4. aydan itibaren bir bebeğin gece 12 saat düzenli bir biçimde uyuması ve gerekli aralıklarla beslenmesi öneriliyor.

Bir önceki yazımız olan Bıngıldak ne zaman kapanır başlıklı makalemizde bebeğin bıngıldağı keç kapandı ve bıngıldağın erken kapanması hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Boy ve kilo cetveli