Bebek & Çocuk gelişimi

Bebeklerde gündüz uykusu

Yenidoğan bebeklerin uyku düzenini ilk haftalarda oturtmak kolay değildir. Zamanla ve sabırla, doktorların tavsiyelerine uyularak bebeğin uyku düzeni sağlanabilir. Peki bebeklerde gündüz uykusu nasıl olmalı? Bebeklerin özellikle doğumdan sonraki ilk 6 haftadan itibaren gün içinde 1-2 saat aralıklarla uyutulmaları gerektiğini söylemiştik. Kısacası bebek 6 haftalık ila 4 aylık arasındayken gündüzleri üç kez uyutulmalıdır. Uyku aralıkları kesinlikle 2 saati geçmemelidir.

Bebek 4. aydan 21. aya kadar da günde 2 ya da 3 kez şekerleme yapmalı, yani uyumalıdır. 21. aydan itibaren uyku sayısının bire düşmesi söz konusu olabiliyor. Bazı çocuklarda ise gündüz uykusu tamamen ortadan kalkabiliyor. Araştırmalara göre bebekler 21. aya kadar güzel öğle uykusu uyuyabiliyor. Zaten uzmanların tavsiyesi de sabah bir şekerleme, öğleden sonra bir şekerleme şeklinde olması… 14 aydan sonra bebeklerin uyku sayısını teke düşürme eğilimleri var. 21. aydan itibaren de öğle uykusunu bırakabiliyorlar. Uzmanlar öğle uykusu 3 yaşa kadar çekmeye uğraşıyor. Şayet bebeğiniz 21. aydan itibaren ısrarla öğle uykusunu bırakmak istiyorsa, akam yatış saatini iki saat öne alarak, aradaki açığı kapatabilirsiniz. Örneğin bebeğiniz akşam 19.00’da yatıyorsa, uyku saatini 17.00’ye çekmeniz önerilebilir. Peki sık sık uyanan bebekler için ne yapmalı? Sık uyanan bebeklerde görülen en belirgin sıkıntı, bebeğin yeteri kadar uyumamasıdır.

Bir önceki yazımız olan Bıngıldak ne zaman kapanır başlıklı makalemizde bebeğin bıngıldağı keç kapandı ve bıngıldağın erken kapanması hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Boy ve kilo cetveli