Bebek & Çocuk gelişimi

Bebeklerde demir eksikliği ve tedavisi

Demir eksikliği nasıl anlaşılır

Gerek bebeklerde, gerek çocuklarda ve gerekse yetişkinlerde en sık rastlanan hastalıklardan biri demir eksikliği… Hemen her yaşta kansızlığa en çok neden olan hastalık demir eksikliğidir. Bebeklerde kansızlık genellikle 6 ay ila 24 ay yani 6 ay-2 yaş arasında görülür. Süt çocukları denilen bu gruptaki bebeklerde görülen anemi mutlaka tedavi edilmelidir. Bir diğer riskli grupta ise ergen yaştaki çocuklar ve gebeler bulunuyor. Erkeklerde demir eksikliğine pek rastlanmaz. Bebeklerde kansızlık belirtileri çok belirgindir aslında. Örneğin bebeğiniz iştahsız ise, uyku sorunu yaşıyor ise, çok ağlıyorsa, huzursuz ise, bazen ağlarken katılma nöbeti geçiriyorsa, size fazlasıyla düşkün olduysa, bu sorunlarıyla sizi çok yorup üzüyorsa, teninde solukluk hissediyorsanız, kansızlık sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bebeklerde demir eksikliği belirtisi bu şekilde iken oyun çocuklarında da şu belirtiler görülebilir: arkadaşlarıyla uyumlu olamama, sürekli kavga etme, okulda başarısız olma, notların düşmesi, bilhassa matematik dersinde başarısızlık… Yetişkinlerde da kansızlık sorunu yaşayanlar çabuk yorulur, çalışma isteği azalır ve iş gücü kaybı yaşar. Bebekte veya çocukta kansızlık şüphesi taşıyorsanız yapmanız gereken tek şek doktora gitmektir. Demir eksikliği yavaş gelişen bir sorundur. Önceleri vücuttaki depolarda bulunan demir azalır. Bunu da ancak kan tahlilleri ve testler ile anlayabiliriz. Tahlil sonucu bazı değerler düşük çıkacaktır. Eğer tahlil ve test sonuçları bebekte ya da çocukta demir eksikliği sonucunu ortaya çıkarırsa gerekli tedaviye başlanması gerekir.

Demir eksikliği tedavisi

Ülkemiz, demir eksikliği yaşayan bir topluma sahip. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, demir eksikliği konusunda son derece ciddi ve kararlı uygulamalar hayata geçiriyor. Süt çocukları doğal olarak istenilen ölçüde demir içerikli gıdalar örneğin kırmızı et yemeyebilir. Bu nedenle bebeklik döneminde kansızlık sorunu artar. Sağlık Bakanlığı ‘nın talimatıyla ülkemizde bebekler 4. aydan itibaren 1 yaşına kadar koruyucu yani düşük dozda ağızdan demir damlası alır… Doktor tavsiyesi ile genellikle Ferro Sanol, bazen de Ferrum damla, demir eksiği tedavisinde kullanılır.

İlgili Yazı  5 Aylık bebek gelişimi

Demir eksikliği anemisi mutlaka tedavi edilmelidir. Kansızlık tedavisi genellikle 2-3 ay sürer. Daha az sürmesi hastalığı sona erdirmez. Demir tedavisi gören bebek veya çocuğun yedikleri içtikleri de çok önemlidir. Demir ilacı ile veya demir damlası ile birlikte asla süt veya çay verilmemelidir. Bu iki içecek de demirin vücutta emilimini azaltır ve ilaç boşuna içilmiş olur. Bunlar yerine C vitamini içeren yiyecek ve içecekler tüketilebilir. Süt ve çay vereceğiniz zaman, demir ilacı ile arasında en az iki saatlik bir süre geçmelidir. Demir eksikliği ciddi sorunlara neden olabilir. Beyin dışında bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu nedenle bebek ya da çocuk sürekli ateşli enfeksiyon hastalığı geçirir. Ayrıca demir eksikliği sindirim sistemini bozar. Bebeğin veya çocuğun sürekli karnı ağrır, bulantı ve kusmayla ishal şikayetleri oluşur. Demir eksikliğine bağlı anemi bebeklerin zeka gelişimini de olumsuz yönde etkiler. 6 ay ila 2 yaş arası bebeğin beyninin yani zekasının geliştiği dönemdir. Eğer bebek bu dönemde yeteri kadar demir alamaz ise zekası da sağlıklı yaşıtları gibi gelişemez ve zeka puanı geride kalır. Bebek büyüdüğünde demir eksikliği düzelse dahi zeka puanı hayatı boyunca biraz aşağıda kalacaktır

Bir önceki yazımız olan Bıngıldak ne zaman kapanır başlıklı makalemizde bebeğin bıngıldağı keç kapandı ve bıngıldağın erken kapanması hakkında bilgiler verilmektedir.