Bebek & Çocuk gelişimi

Bebekler ne zaman yürür?

Anne ve babaların heyecanla bekledikleri anlardan biri bebeklerin emekleme ve yürüme dönemleridir. Peki bebekler ne zaman emeklemeye başlar. Bu durum bebekten bebeğe göre değişiyor. Kimi bebekler 5-6 aylıkken yavaş yavaş emeklemeye başlarken, kimi bebekler de hiçbir zaman emeklemez. Bebekler genellikle 8 veya 9 aylık iken emeklemeye başlar… Bebekler emeklemeye, sürünerek başlar. Sonra göbeklerini ve bacaklarını kaldırarak, bacak ve kolları üzerinde emeklemeye başlar. Kimi bebekler ise bildiğimiz şekilde emeklemez. Bazıları popo üzerinde sürünerek emekler, kimileri sırt üstünden yüz üstüne döne döne emekler, kimileri ise hiç emeklemez…

Eğer bebeğinizin gelişimi normalse, bebeğin emeklememesi sizi korkutmasın… Bebeğin yürümesi Bebekler yürümeye de 11 ila 18 ay arasındaki dönemde başlıyorlar. Yürüme çalışmaları bir sene boyunca sürer ve bebekler yürümeye hazırlık yapar… Yeni doğan bebeklerde yürüme refleksi görülür. Bebeği bacaklarının üzerine tuttuğunuzda ayakta durmaya çalıştığını görürsünüz. Bu refleks 4-5 ay sonra kaybolur. 9 aylık olan bebek kendi kendini tutarak kaldırabilir. 10-11 aylık olan bebek sıralamaya başlar. Kimi bebekler 10-11 aylık iken yürür. Kimi bebekler ise daha temkinlidir ve geç yürür. 18 aylığı çok geçmedikçe geç yürümesinin bir sakıncası yoktur. Yürümeye başlamadan önce bebeğinizde iştahsızlık, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi sorunlar görülebilir. Bu sorunlar bebeğinizin yürümeye başlayacağının işaretidir. Bebeğin sinirsel gelişimi sonucu bebekte yürüme dönemi başlar ve bu onun için çok büyük bir olaydır. Bebeğiniz düşe kalka büyüyeceği gibi, düşe kalka yürümeyi öğrenecektir. Bebeğin yürümeye başlarken düşmesini olağan karşılamalı ve çok müdahale etmemelisiniz. Bırakın bebek doğal bir şekilde yürümeyi öğrensin. Ne yürütece koyun, ne elinden tutup yürütün. Kendi kendine motor fonksiyonlarını kontrol etmesinde büyük yarar olduğunu unutmayın. Bebeğiniz yürürken düştüğünde hemen koşup ayağa kaldırmak yerine, kendiliğinden kalkmasına müsaade edin. Ama varlığınızı da daima bebeğe hissettirin. Yanında olduğunuzu hissettirmezseniz, bebek düş kırıklığına uğrayabilir.

İlgili Yazı  Bebek Ayak Numarası Hesaplama

Bir önceki yazımız olan Bıngıldak ne zaman kapanır başlıklı makalemizde bebeğin bıngıldağı keç kapandı ve bıngıldağın erken kapanması hakkında bilgiler verilmektedir.