Bebek & Çocuk Güvenliği

Bebek oto koltuğunun önemi

Ülkemizde Haziran 2010’dan itibaren kullanımı zorunlu hale getirilen bebek ve çocuk oto koltuğunun bebek güvenliği açısından önemi;

Emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olan araçlarda, 1.35 metreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocuklar için de, ağırlıklarına uygun oto güvenlik koltukları kullanılması zorunlu hale gelecek.

Yapılan araştırmalara göre, çocuk oto güvenlik koltuğu kullanılması mecburi olan ülkelerde meydana gelen trafik kazalarında çocuk ölümleri yüzde 3 civarındayken, zorunlu olmayan ülkelerde bu oran yüzde 46 civarında. Çünkü çocuğun fizyolojik yapısı erişkin bir kişiye göre daha az geliştiği için en hafif trafik kazasında bile erişkinlere göre daha çok etkileniyor.

Hürriyet gazetisini haberine göre yaygın olarak uygulanan “çocuğu arabada kucakta taşıma” son derece zararlı. Örneğin; 50 km. hızla giden bir araçta kaza meydana geldiğinde 18-20 kg ağırlığındaki bir çocuk 500 kg’lik bir ağırlığa eşit hızla ileri doğru fırlıyor.

Bu durumda çocuğu kucakta tutmak imkânsız. Çocuk kaza anında arka koltukta kucakta ise öndeki koltukların arkasına çarpıyor, ön koltukta kucakta ise camdan dışarı fırlıyor. Ayrıca bir yetişkinin kucağında, yetişkinin kemeri ile bağlı olması da doğru olmayan bir uygulama. Böyle bir kazada yetişkin kemeri çocuğun zarar görmesini önlemiyor.

Avrupa Birliği yasalarına uyum çerçevesinde 1 Haziran 2010’da yürürlüğe giren Trafik Yönetmeliği ile Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de oto koltuğu kullanımı zorunlu hâle getirildi. Yönetmeliğe göre, emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olan araçlarda, boyu 1.35 metreden kısa ve ağırlığı 36 kilogramın altındaki çocuklar için oto koltuğu bulundurulması da zorunlu.

Yapılan araştırmalara göre, bebek oto koltuğu kullanımını zorunlu kılan ülkelerde trafik kazalarında çocuk ölümleri %3 civarındayken, diğer ülkelerde bu oran %46’ya kadar çıkabiliyor. Sadece bu sonuçlar bile, ebeveynlerin bunu bir zorunluluk olarak görmeyip oto koltuğu kullanımını çocuklarının güvenlik ve geleceği için alışkanlık haline getirmesi gerektiğini gösteriyor.

İlgili Yazı  Bebeklerin güvenliği için alınacak önlemler

Oto koltuklarında öncelikle dikkat edilmesi gereken konu güvenliktir. Bu nedenle, çocukları için en iyi oto koltuğunu almak isteyen ebeveynlerin tercihi isofix oto koltuğu olmalıdır. İsofix, bir marka ya da ürün çeşidi değil, daha güvenli bağlantıya imkân veren bir özelliktir. İsofix oto koltuğu, kemerli bebek oto koltuklarında olduğu gibi emniyet kemeri kullanılmasını gerektirmeksizin, aracın sabit aksamına bağlanır. Böylece bebek oto koltuğu ile araç arasındaki bağlantı sağlamlaştırılmış, gevşek bağlantı sorunu ortadan kaldırılmış olur. Ayrıca isofix oto koltuğunu, araca monteleme işi de son derece basit ve pratiktir; ancak bu tip oto koltuklarını kullanabilmek için aracın da isofix standardına göre üretilmiş olması gerekir. Araç, isofix standardına uygun üretilmemişse; oto koltuğunda isofix özelliği olsa da bu özellikten faydalanılamaz.

İdeal çocuk oto koltuklarının sırt bölümünde kaza anında meydana gelen sarsıntıların şiddetini azaltmak amacıyla strafor kullanılır. Sıradan çocuk oto koltuklarında ise, strafor yerine sünger bulunur. Sünger, çocuğun başını koruyamayacağı için kaza anında çarpma, daha şiddetli bir hâl alır.

Trafik kazalarının %20’sinin yan taraftan olduğu düşünüldüğünde, bebek oto koltuklarında yan koruma sistemleri de önemlidir. Çocuk oto koltukta sırtını arkaya dayadığında; korumaların, yandan bakıldığında çocuğun yalnızca burnu görünecek şekilde, yüzünün dörtte üçünü kapatması gerekir.

Oto koltuğu seçiminde önemli olan bir diğer konu da çocuğun ağırlığıdır. Römer oto koltuğu gibi Nania oto koltuğu ve Bebe Confort oto koltuğu modellerinde, çocukların kilo aralığına göre oto koltuklarının taşıdığı özellikler de farklıdır. Bu nedenle, alınacak oto koltuğunun çocuğun ağırlığına uygun özelliklerde olmasına dikkat edilmelidir.

Bunlar haricinde, çocukların konforunu üst düzeyde tutmak için üretilen farklı oto koltuk aksesuarları da mevcuttur. Oto koltuk kılıfı modelleri, sineklikler, boyun koruyucular, destek minderleri gibi aksesuarlar; seyahat boyunca çocuğun hem daha güvenli hem daha rahat olmasına olanak sağlar.

İlgili Yazı  Bebeğin boğazına bir şey kaçarsa