Bebek & Çocuk Beslenmesi

Bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır

Bebekler aç olduklarında anne göğsünü çok iştahlı bir şekilde kavrar, emmesi giderek yavaşlar, doyduğunda da bırakır. Yalnız 3. ay civarında bebeklerin çevre ilgileri çok arttığında karnı doymasa bile ilk 2 dakikayı emdikten sonra gelen ses, görüntü, insan, ışık gibi dikkatini dağıtan şeylerle göğsü tam doymadan bırakabilir.

Bu hareket anneyle bebek arasında problem yaratabilir. Tam doymadığı için saat başı ağlayacaktır, dikkatini dağıtıp sık göğsü bıraktığı için gaz problemi olacaktır. Eğer bu tür bir sorunla karşılaşılırsa, olabildiğince sakin, kimsenin olmadığı, uyaranın az olduğu bir ortamda 5 dakika emzirmek bebek için yeterli olacaktır.

Bebeğin doyduğunu en iyi nasıl anlayabilirim?

Bebeğin doyduğunu en iyi anlamanın yolu bezinin kontrolüdür. Günde eğer 3-4 kez idrarla dolu bez alıyorsanız, anne sütüyle emdiği sürece sarı, yarı kıvamlı, günde 3-4 kez kaka yapıyorsa bebeğiniz doyuyor demektir.

Bir önceki yazımız olan 1-3 Yaş arası çocukların beslenmesi başlıklı makalemizde 1-3 yaş arası beslenme önerisi ve 1-3 yaş çocuklara zararlı yemekler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Yeni doğan bebeklere faydalı ve zararlı besinler