Bebek & Çocuk Beslenmesi

Bebeğe ne zaman hazır mama verilir

Anne sütü yeterli olan hiçbir anne bebeğine vaktinden önce ek gıda veya hazır mama vermek istemez elbet. Ama bazı durumlar vardır ki, hazır mamadan da yararlanmak gerekir. Anneler bebeklerinin özellikle anne sütü almasını istedikleri ancak anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda mama takviyesi yapmalarında hiçbir sakınca yok. Uzmanlar, bebek dört veya altı aylık olduktan sonra ek gıdaya geçilebileceğini ancak ek gıdayı istemeyen bebeğe hazır mama ya da Formula mama denilen, kaşık mama veya kavanoz mamalarının verilebileceğini söylüyor. Kısacası bebeğinizin beslenmesinde sorun yaşıyorsanız, bebeğiniz kilo kaybetmeye başladıysa hazır mama kullanmanız en doğrusu.

Hazır mamalar genellikle bebeklerin ihtiyaç duyacağı her türlü protein, mineral, vitamin ve karbonhidratlara sahip olan, bütün bu değerlerin dengeli biçimde dağıtıldığı ve bebeğin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak içeriğe sahip besinlerdir. Bu nedenle hazır mamaları güvenle kullanabilirsiniz. Peki hazır mama seçerken nelere dikkat etmeliyiz. Ya da bebeğe en uygun hazır mama hangisi, nerden bileceğiz. Uzmanlar bu konuda aileleri, özellikle de anneleri uyarıyor. Her pahalı hazır mama çok kaliteli, her ucuz hazır mama da kalitesiz anlamına gelmez. Bebeğe en uygun hazır mamayı seçerken kriteriniz asla mamanın fiyatı olmasın. Önemli olan seçtiğiniz hazır mamanın içindeki değerler, mamanın bebeğiniz tarafından rahat yeniliyor olması, kabızlık, ishal ve karın ağrısı gibi, kilo kaybı gibi sorunlara neden olmaması. Eğer bebeğiniz için seçtiğiniz mamayı bebeğiniz sevdiyse, bu tip rahatsızlıklar yaşamıyorsanız, tartısı da iyi gidiyorsa, doru yoldasınız demektir. Fakat hazır mama kullanmaya başladıktan sonra bebeğinizde ciddi olarak gaz sancısı, kabızlık, karın ağrısı veya ishal gibi şikayetler yaşanıyorsa bu mama ile ilişkili veya bebek ile ilişkili sorunlar olduğuna işarettir ve bu durumun kesinlikle çocuk doktoru tarafından değerlendirilmesi şarttır.

İlgili Yazı  Yeni doğan bebeklere faydalı ve zararlı besinler

Bir önceki yazımız olan Bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır başlıklı makalemizde Bebeğin doyduğunu en iyi nasıl anlayabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.