Bebek & Çocuk gelişimi

Babalar ve çocuk bakımı

Bebeği dünyaya geldiği andan itibaren tarifsiz bir mutluluk ve coşku yaşayan baba, kendisine fırsat verilmesi halinde henüz yenidoğan döneminde bebeğini çok daha iyi anlayacak bir yapıya sahiptir. Örneğin bebeğin neden ağladığını, karnının acıkıp acıkmadığını, altının temiz olup olmadığını, gazı olup olmadığını ve onu nasıl doyuracağını, altını nasıl temizleyeceğini, gazını nasıl çıkaracağını daha iyi anlıyor ve biliyor. Bebek bakımı ile ilgili konuları kısa sürede öğrenen baba, erkekler bebek bakamaz tezini de çürütüyor.

Anne, bebek bakımı konusunda babaya fırsat verip, ona yol göstererek aslında altına girdiği yükün ağırlığını paylaşmış olacak. Hastaneden eve gelindiği andan itibaren bebeğini emziren anneye, baba en uygun pozisyonu bulması konusunda yardımcı olabilir. Bebeği yatağından alıp anneye verebilir, ilerleyen dönemlerde biberon ile beslemeye geçildiğinde, bebeğe biberonla sütünü veya mamasını verebilir. Bu arada bebeğin emzik veya biberona başlaması için doğumdan itibaren dört ila altı hafta arasında beklemek gerektiğini unutmayın. Yani bebek, anne memesine iyice alışmadan, emzik veya biberona geçmeyin. Bebek baba tarafından biberonla beslendiği taktirde, bu süre zarfında anne de dinlenme şansı elde edecektir. Baba ve bebek baş başa kaldıklarında birbirlerini yakından inceleme ve tanıma fırsatı yakalayacaklar. Bebek sahibi baba, o minik yavrunun kendilerine muhtaç bir varlık olduğunu görecek, bu varlığın bakımını üstlenerek ne kadar önemli bir iş yaptığını fark edecektir. Peki bebekler babalarını ne zaman tanırlar? Araştırmalara göre bebeğiniz 15 günlük olduğunda babasının sesini tanır. Doğumdan iki hafta sonra babasının sesini, diğer erkeklerin seslerinden ayırabilen bebek, bir aylık olduğunda da annesi ve babasına ayrı, yabancılara ise ayrı tepkiler gösterir. Bebek babası ile birlikte olduğunda omuzlarının kabardığını, yüz ifadesinin neşeli bir hal aldığını ve oyun oynamak istediğini fark edebilirsiniz. 4 haftalık olan bebek, dışarıdan geldiğinde babasına daha büyük bir hevesle bakar, aynı heyecanı ondan da bekler.

İlgili Yazı  Çocuklarda büyüme geriliği nedenleri ve tedavisi

Bebek babası olmak: Zaman değişiyor, dünya değişiyor, bu değişimlere paralel olarak babaların bebek bakımı konusundaki sorumlulukları daha da artıyor. Eskiden bebeğin bakımından beslenmesine kadar tüm ihtiyaçlarından anne sorumluydu. Çok mecbur kalınmadıkça bebek bakımı konusunda baba pek bir şey yapmazdı. Ama artık böyle değil… Babalar bebek büyütürken en az anneler kadar kendilerini sorumlu hissediyorlar. Her ne kadar genellikle bebeğin birinci derecede bakımından anne sorumlu olsa da, bu görevi üstlenen baba sayısı da bir hayli fazla… Siz de bebeğinizle ilgilenmekten mutluluk duyan babalar arasında iseniz, uzmanların şu önerilerine kulak verin. Bebeklik döneminde babası kendisiyle yakından ilgilenen çocukların, gerek okul çağında ve gerekse ileriki yaşlarda her bakımdan yaşıtlarından önde olduğu biliniyor. Örneğin zeka seviyesi daha yüksek oluyor, espri anlayışları, dikkatlerini toplamaları ve bir şeyi öğrenmedeki hevesleri daha fazla oluyor. Yani babalar, bebekleri ile ne kadar çok zaman geçirir, ne kadar çok ilgilenirse, ileride o bebeğin yaşıtlarından bir adım önde olma ihtimalleri o kadar yüksek olur. Babasından yakın ilgi gören çocuk daima kendisini güçlü hisseder. Küçükken babasının sevgisi ve ilgisinden mahrum kalmayan çocuk, ergenlik döneminde aile değerlerine daha fazla önem verip sahip çıkar. Baba, bebeğin bakımında aktif rol almak istiyorsa, anne bu konuda kendisine fırsat vermelidir.

Bir önceki yazımız olan Bıngıldak ne zaman kapanır başlıklı makalemizde bebeğin bıngıldağı keç kapandı ve bıngıldağın erken kapanması hakkında bilgiler verilmektedir.