Doğum Sonrası

Anne sütü ne kadar faydalı?

Uzmanlar, henüz hamilelik aşamasında anne adaylarına anne sütünün ne kadar önemli olduğunu, bebeğin bu mucizevi besine ne kadar büyük gereksinim duyduğunu anlatmaya çalışırlar. Böyle bir psikolojiyle hamileliğini geçiren anne adayı da doğumdan hemen sonra bebeğini emzirmek ister, anne sütü ile ilgili bir sorun yaşadığında çok üzülür. Gerçekten de anne sütü, yeri hiçbir besinle doldurulamayacak kadar kıymetli, yararlı bir besindir. Doğum yapan her kadının, bebeğini dünyaya getirdikten hemen sonra onu emzirmesi şarttır. Uzmanlar yıllardır, ilk gelen anne sütünün de çok faydalı olduğunu, bunun mutlaka bebeğe verilmesi gerektiğini söyler. Bebeğinizin sağlıklı büyümesi, tüm besin ihtiyaçlarını gidermesi bakımından yeri doldurulamaz olan anne sütü, kolay sindirilen ve bebeğinizi enfeksiyon gibi çeşitli hastalıklara karşı koruyan muhteşem bir besindir.

Doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde bebeğin ilk gelen anne sütü ile beslenmesinin, bebeğin vücut direncini arttırdığını göstermiştir. “Bebeğinizin sadece anne sütüyle doyduğuna inanıyorsanız, su dahi vermeyin” diyor uzmanlar… Peki bebeğin doyduğunu nasıl anlarsınız? Bunu öğrenmenin en iyi yolu bebeğin emdiğinden emin olmak, kilo aldığını görmek… Eğer bebeğiniz sağlıklı bir şekilde emiyor ve düzenli kilo alıyorsa, içiniz rahat olsun.

Doğumdan hemen sonra bunu başarmak çok kolay olmayabilir. Psikolojik nedenler, bedensel sorunlar gibi pek çok neden yüzünden, doğumun hemen sonrası emzirme faaliyeti başarılı olmayabilir. Bu son derece doğaldır ve annenin moralini bozmasına, “sütüm gelmiyor”, “bebeğim doymuyor”, “emzirmeyi beceremiyorum” diye karamsarlığa kapılmasına gerek yok.

Bir önceki yazımız olan Emzikli kadınlar için günlük beslenme önerisi başlıklı makalemizde emziren anne nasıl beslenmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Doğum kiloları nasıl verilir?