Adet ve Adet düzensizliği

Adet kanamasının az olması

Adetin az gelmesi, adet kanamasının az olması şeklinde isimlendirilen durum tıp dilinde hipomenore olarak adlandırılır. Adetin en az 2 gün sürmesi ve günde en az 2 ped değiştirilmesi normal miktarda olarak kabul edilir, bundan daha az olan adetlere hipomenore denilebilir. Adet kanamasının az olması tıp dilinde ”hipermenore” olarak adlandırılır.

Burada dikkat edilmesi gereken bazı kadınların adet kanamalarının az olmasından şikayet ettikleri halde aslında normal miktarda adet olmalarıdır. Adetin 2-3 gün sürmesi kısa değildir, normaldir. Her kadında adet 5-6 gün veya bir hafta sürmek zorunda değildir.

Adet kanamasının az olma sebepleri:

Öncelikli olarak hormonel sebepler adet kanamasının az olmasını sağlar. Özellikle 40 yaş üzerinde kadınlık hormonlarının azalması ve ”hiptotroidi” olarak adlandırılan Guatr hormonlarının azalması adet kanamasının az olmasını sağlar. Hisroskopik miyom rezeksiyonu ameliyatından dolayı rahim içerisinde yapışıklığa sebep olma neticesiyle adet kanamasının az olabileceği gibi, bu durum nadiren de olsa kürtaj sonrasında yaşanabilir.

Adet kanamasının az olması durumunda tedavi;

Bu tedavide bazı hormonel ilaçlar kullanılmaktadır. Kadında hipotroidi gibi bir hastalık varsa guatr hormonları verilebilir. Bazı durumlarda spiral takılması, azalan adet kanamasında artış sağlayabilir. Adet kanamasının az olması durumunda veya normal seviyenin üzerinde olması durumunda vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız önerilir. Kanamanın az veya fazla olması, erken teşhis ve tedavi uygulanmaması durumunda ileride daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

Bir önceki yazımız olan Geç adet görme, Adet gecikme sebepleri ve çözümü başlıklı makalemizde oligomenore ve Yumurtlamanın gecikmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Hamilelikte adet görülür mü?