Adet ve Adet düzensizliği

Adet Gecikmesinin 7 Büyük Nedeni – Hamile miyim?

Adet gecikmesi nedenleri arasında zaman zaman hamilelik olasılığı mevcuttur. Fakat regl gecikmesi sebepleri ve regl olamamak sebepleri arasında genel olarak ilk önce genel sebepleri düşünmek gerekir. Kilo değişimi, stres, ağır egzersiz gibi 1 hafta veya 15 gün gecikmesi olasılığı mevcuttur.

Adet gecikmesinin hamilelik dışında sebepleri;

  • Stres, yorgunluk ve gerginlik
  • hastalık başlangıcı veya geçirdiğiniz bir hastalık
  • hastalık içerisinde veya ilk defa kullanmaya başladığınız ilaçlar
  • Aşırı kilo alımı veya aşırı kilo verimi
  • Adet gecikmesinin yanlış hesaplanması
  • Menopoz
  • Hamilelik

Adet gecikmesini hamilelik olup olmadığını öğrenmek için yapılan idrar ve kan testleri vücudunuzda hCG (gebelik hormonu) bakarak öğrenebilirsiniz.

Adet gecikmesinin diğer önemli nedenleri

Regl, Periyod ve Menstrüasyon gibi çeşitli isimler üzerinden adlandırılan kadınların rahim içlerinde oluşan damar ve dokuların kan yolu ile vücuttan atılması olarak bilinmektedir. Adet gecikmelerine neden olanlar arasında ergenlik süresi zamanları içerisinden menopoz süresi içerisinde devam etmekte olan adet kanamaları ortalama yirmi bir gün veya otuz beş gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. Adet dönemini düzenli olarak yaşayan kadınların, adet gecikmelerine sebep olan nedenler genel olarak hamilelik dönemi olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte adet gecikmelerine neden olabilecek başka sebeplerde bulunmaktadır.

  • Adet gecikmelerine neden olabilecek başlıca etkenler;

Menstrüasyon, regl ve periyod gibi çeşitli isimlerle ifade edilmekte olan adet kanamaları veya geçikmeleri, kadınların rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılmasına denir. Ergenlik sürecinde başlayarak menopoza kadar devam eden adet kanamaları her 28 günde bir tekrar eder. Ancak bazı kadınlarda bu dönem yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi 21 ila 35 günü bulabilir. Düzenli olarak adet gören kadınların adet gecikmesinin nedenine bakacak olursak, genel olarak hamilelik olarak değerlendirilirken, adet gecikmesine neden olan başka sebepler de olabilmektedir. Bunlara bağlı olarak adet tarihinizin gecikmesine neden başlıca etmenler;

İlgili Yazı  Üstüne görme nedir? Üste görmek nasıl anlaşılır?

• STRES
Yoğun olarak iş veya okul hayatları bazı kadınları strese sokmaktadır. Adet tarihinizde oluşabilecek değişmeler yaşamış olduğunuz streslere bağlı olabilmektedir. Bireyler Stres altındayken GnRH adı dediğimiz hormonun seviyesi azalmaktadır. Bu hormonun azalması yumurtlama veya adet olamamasına neden olurlar. Bu geçici problemi ortadan kaldırabilmek için streslerden arınmak gereklidir.
GnRH Nedir?
GnRH cinsel hormonlarının salınmasını sağlayan uyarıcı bir hormondur.

• AĞIR OLARAK YAPILAN FİZİKSEL EGZERSİZLER
Ağır olarak egzersiz yapan kadınlar üzerinde adet gecikmelerine sıkça rastlanmaktadır. Bunun nedeni bir üst başlığımızda belirtmiş olduğumuz stres faktöründe yer aldığı gibi beyin üzerinde hormon salgılamayı düzenlemekle görevli olan, hipotalamustan, GnRH sekresyonunun bozulmasına bağlıdır. Bu bozulmalar sayesinde, hipofiz bezi ve yumurtalıkları etkiler, adet gecikmelerine neden olurlar. Eğer adet tarihlerinizin tekrar düzene girmesini istiyorsanız, fazla efor sarf etmesini gerektirmeyecek egzersizler yapılmasını öneriyoruz.

• HORMON BOZUKLUKLARI

Adet gecikmelerine neden olanlardan bir tanesi de hormon bozukluklarıdır. Yumurtaları uyarmakla görevli olan FSH, testosteron ve böbrek üstü bezi hormonları, prolaktin seviyesinin düşmesi ile yumurtalık kapasitelerini belirleyen hormon olarak tanımlanmış antimülleryan hormonu ( AMH ) ölçülüp seviyesinin düşük çıkmasından ötürü adet gecikmelerine neden olan değişiklikler tespit edilebilir. Tiroid hormonlarının az çalışması veya çok çalışması da adet düzenini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
• OVER YETERSİZLİĞİ

Menopoz süresine gelmeden, erken yaş grupları üzerinde yumurtalıklarda yumurtaların tükenmesi sonucu adet düzenini tetikleyici etkenler bulunabilmektedir. Bu sebeple adet sürelerinin değişmesi kaçılnılmazdır.

• KİLO PROBLEMLERİ
Adet gecikmelerini tetikleyen en önemli faktörlerden bir tanesi, fazla zayıf veya kilolu olmaktır. Bu problemleri ortadan kaldırabilmek için dengeli ve sağlıklı beslenerek tekrar adet döngünüze kavuşabilirsiniz.

• KULLANILAN İLAÇLARIN YAN ETKİSİ
Yeni kullanmaya başlamış olduğunuz ilaçlar, hormon dengenizi bozabilir ve bu nedenle yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu yan etkilerin içerisinde adet döneminizi bozabilmektedir. Bu tarz problemler yaşamamak adına doktorunuzdan bilgi almayı, bilgi almadan ilaç kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.
Yeni başladığınız ilaçlar hormon dengenizi değiştirebilir bu nedenle yan etkileri konusunda doktorunuzdan bilgi almadan ilaç kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

İlgili Yazı  Adet Söktürücü ilaçların Enteresan Yan Etkileri

• HAMİLELİK DÖNEMİ
Hamilelik dönemi adet gecikmelerinin en büyük nedenlerinden bir tanesidir. Bunu anlayabilmek için adet tarihinizin bir hafta sonrasında gebelik testleri yaparak veya vajinal ultrasonografi, kan testi gibi yöntemler ile tespit edilmesini sağlayabilirsiniz.

Âdetin Bitiminden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Doğası gereği kadınların her ay yaşadığı regl yani ay dönümü durumu, kadınlar için farklı zamanlar demektir. Çünkü bu dönemdeki kadınlarda hem fiziksel hem de ruhsal değişimler meydana gelebilir. Karın ağrısı ile beraber stres ve sinir yaşayabilen kadınlar, aynı zamanda çok daha duygusal düşünerek belki de en ufak bir olayda ağlayabilir. Bu duruma adet olmak adı da verilebilir. Adet olmak demek yumurtanın çatlaması ve dışarıya atılmasıdır. Bir nevi gebe kalınmadığının belirtisidir. Yani yumurta ve spermin döllenmiş olması yumurta çatlamaz ve adet olayı yaşanmaz. Böylelikle gebeliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir denilebilir.

Sperm ile yumurtanın döllenerek gebe kalma riskini yükseltebileceği belli günler vardır. Bunlar adet ile orantılıdır. Adet bitimi hamilelik mümkün olabilir. Ancak gebelik için en uygun zaman bu değildir. Kadınların adet döngüsü değişmektedir. Kimi kadın 21 günde 1 adet olabilirken, kimisi ise 28 günde 1 olabilir. Düzensiz bir şekilde adet gören kadınlarda vardır. Gebe kalmak isteyen kişiler adet döngülerini göz önünde bulundurmalılardır. Gebe kalmak için en ideal zaman âdetin ilk gününden sonraki 14 gündür. Yani âdetin ilk günü üzerine 14 gün saydıktan sonraki ilk 5 günde yumurtlama daha fazla olur ve sperm ile yumurtanın birleşmesi sonucu daha başarılı bir şekilde sonlanır.

Adet bitimi hamilelik olasılığı da yok değildir. Kişiler adet sonrasındaki günlerde de hamile kalabilir ve örneklerle de kanıtlanmış bir durumdur. Teknolojinin gelişmesi ile artık bu konular ile ilgili internette birçok bilgi mevcuttur. Gebe kalmadan önce bilinçli bir şekilde hareket etmek her açıdan daha mantıklıdır. Bu nedenle internet üzerinden bir araştırma yapılmalıdır. Adet bitimi hamilelik ile ilgili bilgi edinilmeli veya bir uzmana fikirleri sorulmalıdır.

İlgili Yazı  Hamilelikte adet görülür mü?

Bir önceki yazımız olan Doğumdan sonra adet görme başlıklı makalemizde doğum sonrası adet gecikmesi ve doğum sonrası ilk adet kanaması hakkında bilgiler verilmektedir.