Adet ve Adet düzensizliği

Adet düzensizliğinin zararları

Adet düzensizliğinin birçok sebebi olabilir. Sebebine bağlı olarak sağlığınız açısından zararlı sonuçlara sebep olabilir. Ayrıca zararsız olarak tabir edilen adet düzensizliği durumunda genellikle stres, depresyon ve aşırı kilo alma gibi sorunları yaşamanız mümkündür. Adet düzensizliğinin hiçbir zararı yoktur diyemeyiz

Hastaya zarar veren durum aslında adet düzensizliği değil, adet düzensizliğine sebep olan stres, aşırı kilo alma veya kilo kaybı, depresyon gibi durumlardır ve asıl önlemi bu durumlar için almalısınız. Adet düzensizliği bu durumlara karşı önlem alınması için bir uyarıdır diyebiliriz. Böyle durumlarda doktor kontrolünde ilaçlı veya ameliyatlı tedavi uygulanarak doğru sonuçlara ulaşılabilir. Erken teşhis yapılmaz ve gerekli tedavi işlemleri uygulanmaz ise adet düzensizliğine bağlı olarak bir miyomun büyümesi, ileride daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Adet düzensizliği yaşadığınız durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.

Her durumda adet düzensizliği zararlıdır diyemeyiz, bazen adet düzensizliği yaşanması normaldir. Grip olarak attığımız mikrobun ileride daha büyük hastalıktan bizi koruması durumu buna örnek gösterilebilir.

  • Genç kızların ilk adet görme dönemlerinde (15, 16, 17 yaşlarında)
  • Emziren annelerde
  • Korunma iğnesi kullananlarda

Adet düzensizliği görülmesi normaldir.

Bir önceki yazımız olan Adet kanamasının fazla olması ve uzun sürmesi başlıklı makalemizde adet kanamasının uzun sürmesinin belirtileri, hipermenore ve menoralji hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Adet kanamasının az olması