Adet ve Adet düzensizliği

Adet Dönemine Bir Hafta Kala Gebe Kalınır Mı?

Kadınlarda yumurtama dönemleri hamilelik için büyük önem taşır. Bir kişi eğer hamile kalmak istiyorsa adet döngüsünü hesaplamalıdır. Çünkü yumurtlama durumunun fazla olduğu zamanlarda hamile kalma oranı çok daha yüksektir. Bu da genellikle adet döngüsünün ortasındaki günlere gelmektedir. Yani âdetin ilk gününden sonraki 14 gün hesaplanarak o günden itibaren hamilelik için çalışmalar yapılmaya başlanabilir.

Hamilelik için kesin bir gün yoktur. İlişki sonrası her an hamile kalınabilir. Ancak daha uygun ve ihtimalin arttığı günler vardır. Özellikle yapılan denemelerden sonra başarısız olan çiftler hamilelik için en uygun günlerini belirleyebilirler. Bunu bir kadın doğum uzmanı tarafından öğrenebilecekleri gibi internet üzerinden yapılan gün hesaplama yöntemi ile de yumurtlama döneminin en fazla olduğu günler öğrenilebilir.

Hamile kalmak herkes için farklı durumlar teşkil eder. Özellikle düzensiz adet gören bayanlar, internet üzerinden belli bir adet döngüsü belirleyemeyecekleri için en mantıklı çözüm bir kadın doğum uzmanına görünmektir. Ancak her ay aynı gün adet gören bayanlar, bu hesaplamalar ile en uygun günü bulabilir.

Âdete bir hafta kala gebe kalmak mümkündür. Adetten bir hafta sonra da gebe kalmak mümkündür. Yani hiçbir zaman hamile kalmak konusunda kesin bir yargıya ulaşılmaz. Önemli olan yumurta ve spermin başarılı birleşme sonucudur. Bazı kişilerde çeşitli sıkıntılar meydana gelebilir. Hamilelik oluşmayabilir. Adet görmeleri düzensiz olabilir. Ancak teknolojinin ve tıbbın ilerlemesiyle artık hamile kalmak için birçok yol oluşturulmuştur.

Bu nedenle çiftler bir kadın doğum uzmanına giderek vücut değerlerini öğrenmeli, sorunun nedenini araştırtmalıdır. Sonrasında belki bir ilaç tedavisi, belki de tüp bebek gibi yöntemlerle mutlu sonlara imza atılabilir. Kişiler izleyecekleri yollar hakkında en iyi internetten bilgi alabilir. Bu nedenle bilinçli bir yol izlenmelidir.

İlgili Yazı  Erken yaşta adet görme

Adet Gününe Kaç Gün Kala Hamilelik Belirtisi Başlar?

Hamilelik bir evredir. Bu evre hemen fark edilmeye de bilir. Belirtileri kişiden kişiye göre değişebilir. Bazı kişilerde fazlasıyla baş dönmesi ve kusma görülürken, bazılarında hamile kalmadan önceki günlerden hiçbir fark yaşanmaz. Bu nedenle her evrede dikkatli olunması gerekmektedir.

Gebelik en önce kadınlarda her ay düzenli olarak görülen âdetin gecikmesiyle belli olur. Yani her ay adet gören bir kadın ilişki yaşadıktan sonra adet görmediği taktirde şüphelenmeli ve test yaptırmalıdır. Her zaman pozitif bir sonuç çıkacak diye bir kanıt yoktur ancak en önemli belirtisinin bu olması nedeniyle gebe kalma durumu söz konusu olabilir. Hamilelik belirtisi hemen görülmez ancak ilişki sonrası adet gününden 3-4 gün önce yapılan test yapıldığında hamilelik belli olabilir. HCG denilen bir değer vardır ve bu değer yüksek bir sayıda çıktığında hamileliğinde oluştuğu belli olmuş olur. Yani bu da demek oluyor ki, adet gecikmeden de gebelik belli olabilir.

Sadece bu yolla değil birçok yolla hamilelik belirtisi saptanabilir. Özellikle idrar tahlili bu konuda sağlıklı bir yöntemdir. En uygun yapılma evresi, adet gecikmesinden sonraki haftadır. Bu hafta içerisinde idrar tahlili yapıldığında en doğru sonuç ile karşılaşılabilir.

Hamilelik belirtisi bunların hiçbiri yapılmadığı taktirde, fiziksel ve ruhsal değişimler ile de anlaşılabilir. Adet gecikir ve bu birinci belirtidir. Ancak düzensiz adet gören kişiler gebe olduklarını da fark etmeye bilir. Bu nedenle bir süre sonra başlayan baş dönmeleri, kusmalar hamileliğin habercilerindendir. Zamanla vücutta kilo alma ve belli bölgelerin şişmesi ile kesin bir şekilde hamile kalındığı kanıtlanmış olur. Gebelik evresi ile ilgili merak edilenler internet üzerindeki sağlık sayfalarında veya forumlarda öğrenilebilir. Bir kadın doğum uzmanı ise yapmış olduğu test ve ultrason ile en kesin sonucu söyleyecektir.

İlgili Yazı  Sık adet görme

Bir önceki yazımız olan Adet Gecikmesinin 7 Büyük Nedeni - Hamile miyim? başlıklı makalemizde adet gecikmesi hakkında bilgiler verilmektedir.