Kadın Hastalıkları

5 Haftalık Gebelikte Progesteron Kaç Olmalı?

Kadınlarda bulunan progestoren cinsiyet hormonu olarak da bilinir. Kadınların her ay düzenli olarak gördüğü adet evresi bu hormonla ilişkilidir. Adet görmek için yumurtalıklardan salgılanan, adet evresinin düzenli veya düzensiz olmasında önemli bir rol oynayan bu hormonun değerleri kadınlar için dikkate alınmalıdır.

Kimi zaman kadınlarda kısırlık yani yumurtlayamadığı için gebe kalamama durumu ortaya çıkabilir. Bu gebelikte hormon değerleri konusunda bir anormallik olduğunun göstergesidir. Özellikle progesteron hormonunun azlığı, kısırlık için bir numaralı etkendir. Düzensiz adet görmek de yine progesteron sorunları ile ilgilidir. Bu hormon çeşitli durumlarda değişebilir.

Gebelik birçok kadının başına gelen, mutlu bir evredir. Gebelik için çeşitli testler yapılır. Bunların en başında hormon testleri gelir. Bu testler sayesinde hormon değerleri öğrenilir. Progesteronun normalde belli bir değeri vardır. 12 yaşından büyük kadınlarda 0,10-1,00 ng olmalıdır. Ancak gebelikte bu hormonun arttığı görülür. Yani eğer normal değerlerden fazla çıktıysa bu hormon, gebeliğin gerçekleşmiş olma ihtimali çok yüksektir.

Hormon değerleri sadece hamilelik için değil birçok hastalık için ölçtürülebilir. Birçok hastalık bu şekilde tespit edilebilir ve çözümler aranabilir. Kadın hastalıklarında progesteron hormonunun önemi yüksek olduğundan, hormon testlerinde bu hormon daha detaylıca incelenir. Progesteronda yaşanan sorunlar, fiziksel olarak da çeşitli sonuçlar doğurabilir. Örneğin menopoz semptomları progesteron hormonu ile ilişkilidir. Bu hormon gerektiği durumda dışarıdan alınabilmekte ve yararlı olabilmektedir. Her konuda bilinçlenmenin tek yolu tıbba başvurmaktır. Hormonal bozukluklar, gebelik, kısırlık gibi birçok evrede, bilinçli müdahale pozitif sonuçlar doğuracaktır.

Bir önceki yazımız olan Düşük ve kürtaj başlıklı makalemizde Kürtaj kaçıncı aya kadar yapılır, kürtaj kanunu ve Kürtaj sonrası parça kalması hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Rahim Ağzı Kanseri Nedir, Önlenebilir Mi?