Bebek & Çocuk gelişimi

2 Yaşında bebeğin konuşma & Boy ve kilo gelişimi

2 Yaşında bebek gelişimi

Anne ve babalar için bebeğinin 2 yaşına girmesi hem çok sevindirici, bir o kadar da zor bir sürecin başladığının göstergesidir. Zira bebek artık bebeklikten çıkıp, kendi benliğini kazanmaya, inatlaşmaya, istemediği şeyleri yapmamak için direnmeye ve çok hareketli olmaya başlamıştır. 2 yaşındaki bebek öylesine hareketlenmiştir ki her yöne koşuyor, tam anlamıyla yürüyor, 18 aylık bebekken yapamadıklarını yapmaya, örneğin tek başına merdivenden inip çıkmaya başlıyordur. Bu nedenle muhtemel ev kazalarına karşı gerekli önlemleri almanız gerekiyor. Özellikle merdivenlerden düşme ihtimaline karşı gerekirse kapı yaptırın.

2 yaşındaki bebek gelişimine paralel olarak zıplayabiliyor, ayağıyla topa vuruşlar yapıyor, ellerine aldığı topu atabiliyor. O kadar meraklı ve hareketlidir ki bebeğin motor gelişimi, ev halkının yaptığı her işe karışma, örneğin anne iş yapıyorsa ona yardımcı olma düzeyine gelmiştir artık. 2 yaşındaki bebeğin ince motor gelişimi tam mı diye anlamak için şunlara bakmak gerekiyor: Bebeğiniz resim çizebiliyor, boyama yapabiliyorsa, eline verdiğiniz küpleri üst üste koyabiliyor, onları bozup tekrar yapabiliyorsa, artık tek başına yemeğini yiyorsa, kaşık ve çatalı kullanıyorsa, eline verdiğiniz kalemi düzgün biçimde tutabiliyorsa rahat olun, ince motor gelişimi tamamlanmıştır. 2 yaşındaki çocuk sağlam ve düzgün biçimde yürüyorsa, ayağıyla topa vuruyorsa, rahatlıkla merdiven inip çıkıyorsa ve bulunduğu yerde zıplıyorsa onun kaba motor gelişimi de 24 aylık bebek yaşına uygun biçimde gelişmiş demektir.

2 Yaşındaki bebeğin konuşma & Boy ve kilo gelişimi
Çok heyecanlısınız. Çünkü bebeğiniz 2 yaşında ve her şey öylesine hızlı gelişiyor ki… O artık cümleler kurabilen, boyu ve kilosu artan, kimi zaman yetişkin bir insan gibi davranan bir birey… Elbette bütün bunlar sağlıklı bir çocukta olması gereken gelişim özellikleri… 2 yaşındaki bebek normal şartlarda iki, üç kelimelik, hatta 4 kelimelik cümleler kurabilir. Kelime hazinesi de çok gelişmiştir. 2 yaşındaki bebeğin kelime hazinesinde ortalama 70-80 kelime vardır. 2 yaşındaki kız bebeklerin erkek bebeklere göre daha erken konuştuklarını da unutmamak gerekir. 2 yaşındaki çocuk kendini daha özgür hisseder. Kendi fikirleri vardır, istediklerini yaptırmaya bayılırlar. İstemediği şeyleri yaptırmaya çalışmayın, bundan hiç hoşlanmazlar. 2 yaşındaki bebeklerden çoğu sokağa çıkmak istediği zaman tıpkı büyükleri gibi montunu, ayakkabılarını almaya, hatta giymeye çalışır. Bu onların sosyal gelişimini gösterir. Şayet ona istemediği bir şeyi zorla yaptırmaya kalkışırsanız, ağlar ya da tepkisini başka şekilde gösterir. Artık uğraşılarını bilinçli olarak yapıyordur. Konuşması da epey hızlanmıştır. 24 aylık bebeğin kilo ve boy gelişimi de dikkatli takip edilmelidir. Bebekler 1 yaşında iken doğum kilolarının üç katına ulaşırlar. Bebekler 2 yaşında ise doğum kilosunun dört kadına çıkarlar. 1 yaşındaki bebeklerin boyu, doğum boylarının yarısı civarında artış gösterir. 1 ila 2 yaş arasındaki bebeklerin boyu ortalama 11 santimetre civarında uzar. 1 ila 2 yaş arasındaki bebekler genellikle 2 ila 2.5 kilogram arasında kilo alırlar… Örneğin bir yaşında 11 kilogram olan çocuk, iki yaşında 13 ila 13.5 kilogram arasında ise bu normaldir.

İlgili Yazı  Bebeklerde zeka gelişimi

Bir önceki yazımız olan Bıngıldak ne zaman kapanır başlıklı makalemizde bebeğin bıngıldağı keç kapandı ve bıngıldağın erken kapanması hakkında bilgiler verilmektedir.