Yüzdeki Güneş Lekesi Nasıl Geçer

Yüz bölgesinde aşırı güneş altında kalmaktan kaynaklanan lekelenmeler olacağı gibi hassas ciltlerde bu sürenin uzun olmasına gerek yoktur. Hassas, alerjik ve kuru cilt yapısına sahip kişiler güneş lekesinden etkilenmeye daha yatkındır. Yüzdeki güneş lekeleri nasıl geçer? Yüzdeki rahatsız edici güneş lekesi verdiğimiz öneriler ve maskeler yardımıyla kolaylıkla geçebilir.

Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer ?

Yüzdeki güneş lekeleri için kimyasal peeling işlemleri etkili bir tedavi sunmaktadır. Peeling ile atılan üst deri sayesinde lekelerin belirginliği kaybolur.
Banyo sırasında cildi tahriş etmeden kese yaparak ölü derinin atılmasını kimyasallara maruz kalmadan da gerçekleştirebilirsiniz. Bastırmadan ve hırpalamadan işlem yapmanız önemlidir.
Kaliteli bir güneş kremi cildinizi başka lekelerin oluşmasına karşı koruyucu bir önlem olacaktır. Lekelerinizi geçirmeyecek fakat tedavi süresinde diğer lekelerle uğraşmanızı kolaylaştıracaktır.
Eczanelerde satılan cilt soyucu kremlerde güneş lekeleri üzerinde etkilidir. Bu tip kremleri sürdüğünüzde güneşe çıkmamanız gerekmektedir. Güneşten olumsuz etkilenen bu kremler yüzünüzde yeni lekelerin oluşmasına neden olabilir. Doktor kontrolünde kullanılması gerekilen soyucu kremler mutlaka uzmana danışılarak kullanılmalıdır.
Çeşitli bitkisel maddelerde bazı kişiler üzerinde güneş lekelerini tedavi edici özelliğe sahiptir. Bitkisel organik kremler ve bitkisel yağlardan bazıları lekeleri yok etme özelliğine sahiptir.
Elma sirkesi gibi maddeler ile güneş lekeleri giderilebilir. Ciltle iyi bir ikili oluşturan elma sirkesi su ile seyreltilerek kullanıldığında güneş lekelerini giderebilir.
Güneş lekelerine sahip olan kişiler antibiyotik gibi etkili ilaç kullanımlarından kaçınmalıdır. Doğum kontrol hapları da bu ilaçlar arasındadır. Bahsedilen ilaçlar güneş lekelerini tetikler.
Lazer uygulamalarından yardım alınarak lekeler azaltılabilir. Fakat bu gibi işlemlerin kış mevsiminde yaptırılması daha uygundur. Yaz günlerinde kavurucu sıcaklar altında yaptırdığınız lazer işlemleri ve tca uygulamaları cildinizi çok daha kötü hale sokabilir.

Yüzdeki Güneş Lekelerini Geçiren Yoğurt Maskesi

1 adet limon
1 adet misket limon
4 tatlı kaşığı bal
2 çorba kaşığı yoğurt
Limonların suyu sıkılarak kase içine alınır üzerine bal ve yoğurt ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan karışım yüze ve lekelerin olduğu bölgelere sürülerek kuruması beklenir, maske kuruduktan sonra bol su ile yıkanır. Yüzdeki güneş lekeleri geçene kadar haftada 1 düzenli olarak bu maskeyi uygulayın.

Güneş Lekeleri için Karbonat ile Yapılan Doğal Maske

Yarım tatlı kaşığı karbonat
3 tatlı kaşığı yulaf unu
3 tatlı kaşığı limon suyu
5 tatlı kaşığı gül yağı
Malzemelerin hepsi bir kaseye alınarak üzerine biraz su eklenir, krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Karıştırıldıktan sonra sürülüp 15 dakika kadar bekletilerek yıkanır. Güneş lekelerinden cilt tamamen arınana kadar haftada bir defa uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir